2014 rok był popisem polskich lekkoatletów. Nasi zawodnicy zdobyli 12 medali podczas mistrzostw Europy w Zurichu oraz 3 krążki w halowych mistrzostwach świata. Przedstawiamy 7 najlepszych lekkoatletów Polski sezonu 2014.

1. Anita Włodarczyk (rzut młotem)

Anita Włodarczyk podczas ceremonii medalowej w 2012 roku (Sld the Kld2010/Creative Commons 2.0)
Anita Włodarczyk podczas ceremonii medalowej w 2012 roku (Sld the Kld2010/Creative Commons 2.0)

Anita Włodarczyk jest zdecydowanie najlepszą polską lekkoatletką bieżącego roku. Polka poczuła smak porażki tylko raz, gdy musiała uznać wyższość Niemki Betty Heidler w Ostrawie. Nasza zawodniczka zanotowała wiele zwycięstw, ale to najcenniejsze miało miejsce podczas mistrzostw Europy w Zurychu. W Szwajcarii Anita posłała młot na odległość 78,76 m, tym samym pobijając rekord Polski. Dwa tygodnie później Włodarczyk ustanowiła nowy rekord świata, który teraz wynosi 79,58 m.

2. Paweł Fajdek (rzut młotem)

1 lipca Paweł Fajdek ustanowił w Valenje rekord życiowy – 82,37 m. Przez niemal cały sezon Polak był nękany przez kontuzje. Podczas ME w Zurychu nasz lekkoatleta zdobył srebrny medal, choć wciąż narzekał na ból pleców. Podczas memoriału Kamili Skolimowskiej Polak ustanowił nowy rekord Polski, który wynosi 83,48 m.

3. Adam Kszczot (bieg na 800 metrów)

Adam Kszczot (Guillaume Baviere/Creative Commons 2.0)
Adam Kszczot (Guillaume Baviere/Creative Commons 2.0)

Kszczot zimą zdobył srebrno na halowych mistrzostwach świata w Sopocie, a w mistrzostwach Europy okazał się już bezkonkurencyjny. Niemal od razu po sopockiej imprezie nasz reprezentant triumfował też w biegu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Z całą pewnością miniony sezon jest najlepszym rokiem w karierze Adama Kszczota.

4. Kamila Lićwinko (skok wzwyż)

Kamila Lićwinko podczas mityngu w Białymstoku, w 2012 (NorbertC/Creative Commons 3.0)
Kamila Lićwinko podczas mityngu w Białymstoku w 2012 (NorbertC/Creative Commons 3.0)

Zimą, podczas mistrzostw świata w Sopocie, Kamila Lićwinko, ex aequo z Rosjanką Marią Kuczyną, została halową mistrzynią świata. W tym sezonie wielokrotnie obserwowaliśmy udane próby Polki na wysokość 2 metrów. Jednak podczas ME w Zurychu nasza reprezentantka nie wywalczyła medalu. Wpływ na to miała m.in. kontuzja stopy.

5. Piotr Małachowski (rzut dyskiem)

W 2014 roku Piotr Małachowski tylko dwa razy wygrał ze swoim odwiecznym rywalem – Robertem Hartingiem. Wprawdzie był najlepszy w Diamentowej Lidze, ale z ME w Szwajcarii nie przywiózł żadnego krążka. Mimo to Polak jest aktualnie drugim najlepszym dyskobolem na świecie.

6. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce)

Paweł Wojciechowski w Bydgoszczy (Chris/Creative Commons 2.0)
Paweł Wojciechowski w Bydgoszczy (Chris/Creative Commons 2.0)

Paweł Wojciechowski w końcu uporał się z prześladującymi go kontuzjami i w najważniejszym momencie sezonu, czyli podczas szwajcarskich mistrzostw Starego Kontynentu zdobył srebrny medal, ku zaskoczeniu wielu kibiców. Polak zwyciężył również podczas mityngu w Berlinie, osiągając wówczas wysokość 5,80 metrów.

7. Justyna Kasprzycka

Justyna Kasprzycka (Augustas Didžgalvis/Creative Commons 4.0)
Justyna Kasprzycka (Augustas Didžgalvis/Creative Commons 4.0)

Justyna Kasprzycka w 2014 roku podczas najważniejszych imprez zajmowała miejsca, o których sportowcy mówią, że są najgorsze. W ME oraz halowych MŚ nasza lekkoatletka zajęła 4. miejsce. Na listach światowych w swojej konkurencji plasuje się na 3. pozycji, z rezultatem – 1,99 m.

2 KOMENTARZE

Zostaw odpowiedź