Za nami pełen emocji w MMA 2014 rok. A co nas czeka w 2015 roku? Przedstawiamy 9 najciekawszych wydarzeń najbliższych 12 miesięcy.

1. Karolina Kowalkiewicz w kolejnych walkach KSW oraz Invicta FC.

Po listopadowej wygranej w debiucie na gali Invicta FC 9 z Mizuki Inoue, nasza reprezentantka ma szansę na walkę o pas. Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejny pojedynek Karoliny w amerykańskiej organizacji i czy to będzie już walka o pas, ale wiemy za to, że 21 lutego na gali KSW 30 w Poznaniu Karolina ponownie będzie bronić tytułu polskiej federacji w kategorii do 52 kg.

2. Krzysztof Klaczek w walce o pas organizacji BAMMA. 

Reprezentujący klub Shooters Konin, Krzysztof Klaczek (8-2-0) zawalczy 21 lutego dla brytyjskiej organizacji BAMMA. Pierwsza walka w Anglii i od razu o pas! Jego przeciwnikiem będzie obecny mistrz wagi piórkowej, Francuz Tom Duquesnoy (9-1-0). Klaczek zamierza na dłużej związać się z tą organizacją. Pozostaje nam życzyć mu zdobycia pasa i dalszych sukcesów w walkach za granicami naszego kraju.

3. Marcin Tybura w kolejnej obronie pasa gali M-1 Global, a może w KSW lub UFC? 

Nasz mistrz wagi ciężkiej w rosyjskiej organizacji M-1 Global, niepokonany Marcin Tybura (12-0-0), po listopadowej wygranej z Denisem Smoldariewem i udanej pierwszej obronie pasa, czeka spokojnie na kolejnego przeciwnika. Niektórzy eksperci twierdzą, że pojawienie się jednego z włodarzy KSW na gali M-1 Global, kiedy walczył Marcin, miało na celu przekonanie obecnie najlepszego ciężkiego polskiego zawodnika do występów w KSW. Jednak obecnie nic w tej sprawie nie słychać, a sam zainteresowany w programie Puncher przyznał, że w tym roku wypełni kontrakt z rosyjską organizacją, a w następnym chciałby spróbować swoich sił w UFC. Jesteśmy jak najbardziej za.

4. Agnieszka Niedźwiedź vs Pannie Kianzad o pas Cage Warriors.

Agnieszka Niedźwiedź już w tamtym roku miała walczyć na gali Cage Warriors 74 o pas wagi koguciej z Pannie Kianzad, ale niestety z powodu kontuzji żeber Agi walka nie doszła do skutku. W tym roku, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to zobaczymy Agnieszkę w walce o pas brytyjskiej federacji. Czekamy na informacje na temat tej walki.

5. Marcin Held – pierwszy Polak z pasem prestiżowej organizacji Bellator?

Przeciwnikiem w walce o pas jednego z najlepszych polskich lekkich będzie Amerykanin Will Brooks (15-1-0), reprezentujący ceniony klub American Top Team. Marcin Held (20-3-0) pod koniec ubiegłego roku miał poprosić włodarzy Bellatora o rewanż z Dave’em Jansenem, który również po wygraniu turnieju wagi lekkiej jest pretendentem do walki o pas i z którym Polak przegrał na gali Bellator 93. Prawdopodobny scenariusz jest taki, że najpierw Marcin powalczy o pas, a później swoją szanse dostanie Jansen. Walka ma się odbyć w pierwszej połowie tego roku.

6. Mamed Khalidov po rehabilitacji zmierzy się wreszcie z Drwalem?

Niestety. Walka wszech czasów w polskim MMA nie odbyła się w grudniu na gali KSW 29 w Krakowie z powodu kontuzji Tomasza Drwala. Mamed 22 grudnia poddał się operacji pleców i obecnie przechodzi rehabilitację. Do oktagonu KSW ma powrócić w drugiej połowie roku i to wtedy prawdopodobnie może zmierzyć się z Drwalem. Niektórzy eksperci sądzą, że pierwszy termin dla tej walki, to pierwsza gala polskiej organizacji za granicami kraju, a dokładniej w Anglii, w londyńskiej Wembley Arenie. Lecz wiadomo, że polscy kibice by tego nie przeżyli i walka na pewno musi się odbyć na naszym podwórku. Może ponownie Kraków? A jak nie, to zawsze jest jeszcze łódzka Atlas Arena oraz gdańska Ergo Arena. Pamiętajmy, że co się odwlecze…

7. Gala UFC w końcu w Polsce? 

Na galę największej organizacji świata w naszym kraju czekamy już 2-3 lata. W tamtym roku pojawiła się już informacja o tym, że impreza UFC odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie, na co wskazywało m.in. zatrudnienie przez włodarzy amerykańskiego giganta zawodnika z klubu Gracie Barra Łódź – Pawła Pawlaka. Niestety, gala nie doszła do skutku, a za to w zbliżonym terminie odbyła się impreza w Berlinie. Tym razem wszystko wskazuje na to (nie zostały jeszcze ogłoszone najbliższe walki polskich zawodników w UFC), że gala najprawdopodobniej odbędzie się w Polsce. Mamy już mocną reprezentację zawodników, którzy za sobą mają już debiuty, więc UFC dysponuje już pewnym fundamentem. Informacja o gali w Polsce ma zostać prawdopodobnie ogłoszona 25 stycznia przed UFC Fight Night w Szwecji, gdzie Jan Błachowicz będzie jednym z gości specjalnych.

8. Joanna Jędrzejczyk w najważniejszej walce polskiego MMA.

Już oficjalnie wiadomo, że na gali UFC 185, 14 marca w Dallas Polka powalczy o pas wagi słomkowej z obecną mistrzynią, Amerykanką Carlą Esparzą. Będzie to historyczne wydarzenie dla polskiego MMA. Jeszcze nikt z polskich zawodników nie miał okazji walczyć o pas największej organizacji na świecie. Czekamy niecierpliwie na walkę i będziemy mocno trzymać kciuki za Asię!

9. Kolejne walki polskich zawodników w UFC. 

Mamy już bardzo silną reprezentację naszego kraju w UFC. W szeregach organizacji Dany White’a występują: Joanna Jędrzejczyk, Krzysztof Jotko, Daniel Omielańczuk, Piotr Hallman, Paweł Pawlak, Marcin Bandel, Łukasz Sajewski oraz Jan Błachowicz. Oprócz potwierdzonej mistrzowskiej walki Joanny Jędrzejczyk, reszta zawodników nie ma jeszcze terminu kolejnych walk, co może wiązać się z oficjalnym potwierdzeniem imprezy UFC w Polsce. Łukasz Sajewski czeka na swój debiut. Niestety premierowe walki w UFC źle wspominają Paweł Pawlak oraz Marcin Bandel, którzy przegrali swoje starcia w zeszłym roku. Za to udany debiut miał były mistrz KSW, Jan Błachowicz, który wygrał już w pierwszej rundzie ze Szwedem, Illirem Latifim. Zatem czekamy na bardzo dobre informacje ze strony Dany White’a i spółki w sprawie Polaków w UFC.