Baraże EURO 2016. Instytucja rywalizacji play-off jest stosunkowo młoda – UEFA wprowadziła ją w 1995 roku przed mistrzostwami Europy, których gospodarzem była Anglia. Mimo to byliśmy już świadkami kilku niezapomnianych batalii oraz ciekawostek, które każdy kibic znać powinien.

 1. Pierwszy mecz barażowy rozegrano w 1995 roku na Anfield w Liverpoolu w ramach eliminacji EURO ’96. Na neutralnym terenie spotkały się reprezentacje Irlandii oraz Holandii. Górą byli Ci drudzy.
 2. W ramach eliminacji do EURO 2008 nie rozegrano meczów play-off. Oprócz gospodarzy turnieju – Austrii i Szwajcarii, bezpośredni awans wywalczyli zwycięzcy siedmiu grup oraz ekipy, które zajęły drugie miejsca.
 3. Ukraina spotkała się już raz w barażach ze Słowenią. W dwumeczu rozegranym w 1999 roku, którego stawką był wyjazd na EURO 2000 do Belgii i Holandii, górą byli Słoweńcy.
 4. Tylko Chorwacja i Holandia potrafiły dwukrotnie awansować do turnieju finałowego mistrzostw Starego Kontynentu poprzez baraże.
 5. Reprezentacje Oranje w 2004 roku, a także Portugalii w 2012, mimo iż awans na EURO wywalczyły dopiero w barażach, potrafiły dotrzeć aż do półfinałów mistrzostw.
 6. Zdecydowanie gorzej wiodło się większości innych ekip, które jechały na EURO po zakończonych sukcesem kampaniach play-off – aż 9 z 14 drużyn odpadało już w fazie grupowej turnieju.
 7. Węgry i Szwecja po raz pierwszy wystąpią w barażach EURO.
 8. Tylko jednej reprezentacji – Holandii, udało się awansować do turnieju finałowego (EURO 2004), pomimo przegrania pierwszego spotkania w play-off.
 9. Szkoci są jedyną reprezentacją spośród wszystkich, które kiedykolwiek grały w barażach do mistrzostw Starego Kontynentu, która 2 razy walczyła w tej fazie eliminacji i dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali.
 10. Słowenia (2000) i Łotwa (2004) debiutowały w mistrzostwach Europy dzięki wygranym barażom.
 11. Z kolei szansę na premierowy występ w gronie najlepszych ekip Starego Kontynentu w play-off straciły: Ukraina (2000), Bośnia i Hercegowina (2012), Estonia (2012) oraz Czarnogóra (2012).
 12. Ruud van Nisterlrooy pozostaje jedynym zawodnikiem, któremu udało się strzelić hat-trick w spotkaniu play-off.
 13. Rekordowe cztery rozegrane spotkania barażowe na swoim koncie mają: Milenko Ačimovič, Mladen Dabanović, Amir Karić, Miran Pavlin oraz Zlatko Zahović (wszyscy Słowenia), Damien Duff (Irlandia), Barry Ferguson (Szkocja), a także Stipe Pletikosa i Darijo Srna (Chorwacja).
 14. Tylko 3 zespoły były w stanie wygrać zarówno pierwszy mecz, jak i rewanż w play-off EURO: Dania (z Izraelem w 2000 roku), Hiszpania (z Norwegią w 2004 roku) oraz Czechy (z Czarnogórą w 2012 roku).

Źródło: UEFA

Czytaj także: Przedstawiamy 5 najbardziej elektryzujących meczów w historii play-off EURO 2016

2 KOMENTARZE

Zostaw odpowiedź