Już za dwa lata ma wejść w życie nowy regulamin WRC. Zgodnie z jego wytycznymi, wszystkie samochody będą miały większą moc i mniejszą wagę. Zmiany te mają „uczynić ten sport bardziej widowiskowym”.

Nowe samochody

Nowe przepisy, które mają wejść w życie w roku 2017, znacząco wpłyną na konstrukcję samochodów serii WRC. Najbardziej widowiskowa zmiana to zwiększenie szerokości pojazdów o 55 mm. Światowa Rada Sportów Motorowych przewiduje, że zespoły wykorzystają to na zwiększenie rozstawu osi swoich konstrukcji i tym samym poprawienie ich przyczepności. Ma to duże znacznie w kontekście pozostałych modernizacji, które FIA zafundowała producentom.

Od sezonu 2017 ma zwiększyć się także moc samochodów. Wzrośnie ona z obecnych 300 KM do 380 KM. Do tego auta staną się lżejsze o 25 kg (obecnie ważą 1200 kg). Poprawi się zatem współczynnik mocy do masy, a zawodnicy staną się jeszcze szybsi.

Poprawa widowiskowości

Celem nowych rozwiązań jest poprawa widowiskowości WRC. W ostatnim czasie jest to niezwykle modny proceder, który występuje niemal w każdej z serii sportów motorowych. Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy o kontrowersyjnych pomysłach, które FIA chciało wprowadzić do Formuły 1. Jak widać, rajdy samochodowe nie oparły się temu trendowi.

Zobacz też: Formuła 1 powróci do tankowania w czasie wyścigów?

Jednak o ile w przypadku Formuły 1 pomysły powrotu do tankowań czy też utworzenie serii tylko dla kobiet były głównie fanaberią panów z federacji, o tyle WRC ostatnimi czasy faktycznie nieco straciło na popularności. W dużej mierze przyczynił się do tego wzrost zainteresowania Rallycrossem. Seria ta dość mocno przypomina klasyczne rajdy, jedna jest dużo bardziej widowiskowa. Zawodnicy rywalizują tam na mieszanej nawierzchni (szuter plus asfalt lub piach plus asfalt), a dodatkowo startują w grupie. Wszystko to powoduje, że praktycznie nie ma wyścigów bez licznych „przepychanek” i zderzeń. Do tego dochodzą osiągi rallycrossówek (do nawet 600 KM). Tym samym zostawiają one w tyle auta klasy WRC. Nowe przepisy zatem faktycznie mogą wnieść nieco świeżości, która pomoże odzyskać część utraconych kibiców.